Filtr

Zavřít
Neděle, 28.09. 2014

Nesbø píše Sledě

zpět na články

Štítky: krimi

V hlavní roli vražedně dobrá marináda!

(Boule) – Severská detektivka je fenomén, který si v posledních letech podmanil český knižní trh. „Všechno, co pochází ze severu, se dneska skvěle prodává,“ říká majitel pražského knihkupectví s „pošvédštěným“ jménem Jan Nováksson.

Čtenáři se nechávají zmanipulovat reklamou, která jim nabízí nové a nové Larssony. Právě Stieg Larsson odstartoval severskou horečku skvělým Miléniem, ovšem další skandinávští spisovatelé už jeho kvalit nedosahují. Výjimkou je norský autor Jo Nesbø, který našel inspiraci pro svůj nový román v Praze. „Během mé poslední autogramiády jsem si dal Švédskou bagetu z Boulevardu a hned jsem měl na jazyku zápletku,“ vzkázal Nesbø z kavárny na osloském skokanském můstku. V novém románu s názvem Sleď se objeví rafinovaný zločinec, který své oběti láká na vražedně dobrou marinádu, v níž má naložené sledě. „Oběti nemusí ani zabíjet, protože se po té marinádě můžou utlouct,“ prozrazuje Nesbø. Čeští knihkupci podporují popularitu severských detektivek chytrou reklamou. „V zimě přestaneme v obchodě topit, abychom dosáhli autentické severské jinovatky na knihách,“ říká knihkupec Nováksson. Jiný obchod chce vystavit za pultem živého losa. Ozývají se ale i kritické hlasy. „Lidi by měli číst hodnotnější literaturu. Severská detektivka jim nic nedá,“ říká literární teoretik Filip Stránka. „Švédi nás naposledy obléhali na konci třicetileté války a teď nás obléhají znovu, svými krimi romány,“ varuje Stránka. Severská detektivka je každopádně silnou marketingovou značkou. Z tuzemských žánrů aspiruje na podobný mezinárodní úspěch snad jedině česká fraška.

Dejte si teď i vy čerstvou Švédskou bagetu s marinovanými sledi, hořčičným dresinkem, okurkou, cibulí a petrželí za podezřelou cenu.

Praha 1 - BB Koruna

Václavské náměstí 1
Na Příkopě 2
Praha 1
navigovat

Otevírací doba:

Pondělí - Sobota
08:00 - 23:00
Neděle
08:00 - 22:00

Konakty

M: 732 341 445
E: bb_pha_koruna@boulevard.cz